YDS KİTAPLARI

YDS Türkiye’ye özel bir yabancı dil sınavı olup, bazı dillerde çoktan seçmeli, bazı dillerde ise yazılı sınav olarak yapılmaktadır. Akademik kariyer başvuru aşamalarında, KPSS A grubu öğretmenlik dil puanı hesaplanırken, yurtdışı üniversitelerde okuyup denklik alınırken ve memuriyette dil tazminatı alabilmek için gerekli puan kriteri bulunan bir sınavdır. Normal şartlarda ÖSYM tarafından yılda 2 kez basılı sınav olarak düzenlenen YDS (elektronik sınavlar buna dahil değil), 80 sorudan oluşur. 180 dakikalık süresi bulunan sınava doğru yöntem ve kaynaklar ile hazırlanmak başarı için en temel koşuldur.

YDS Hazırlık Kitapları

ÖSYM tarafından yapılan YDS, Almanca, Arapça, Gürcüce, Arnavutça, Boşnakça, İngilizce, Japonca, Korece, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Rumence, Rusça, Fransızca, Hollandaca, Lehçe, Macarca, Portekizce, Sırpça ve Ukraynaca dil seçeneklerine sahiptir. İşbu dillerde kelime bilgisi, dil bilgisi, Türkçe'den ve yabancı dil arasında çeviri ve okuduğunu anlama ile ilgili sorular bulunmaktadır. Bu bağlamda her bir dili çalışmaya yönelik YDS çalışma kitabı alternatifleri hem piyasada hem de internette bulunmaktadır. Doğal olarak, katılımcısı çok olan sınav dillerine yönelik kaynaklar çok daha fazladır. Bu çerçevede YDS İngilizce kitap ve kaynaklardan ayrıca bahsetmek gerekir.

Kitaplarımız

YDS İngilizce Hazırlık Kitapları

YDS kitap seçenekleri, hazırlık süreci planlamasında ilk dikkate alacağınız unsurlardandır. Çoktan seçmeli olarak yapılan İngilizce yabancı dil sınavları için temel olarak 3 tip kitap bulunmaktadır:

Gramer bilgisini geliştirmek ve özellikle dilbilgisindeki nüansları vurgulayarak dil becerisinin teorik altyapısını oluşturmayı hedefleyen konu anlatım kitabı grubu: Bazı kitaplar gramer yapılarını alfabetik sırayla vermekteyken, bazı kitaplar cümle içindeki anlam ve kullanıma göre gruplandırmalar yapmakta. Örneğin, “sebep-sonuç ilişkileri”, “zaman sıralama yapıları” gibi konu bazlı anlatım üzerine kurulu YDS gramer kitabı seçenekleri bulunmaktadır.

Kelime dağarcığını zenginleştirerek hem sözcük bilgisi hem de okuma parçası sorularını kolaylaştırmayı hedefleyen kelime kitabı grubu: YDS, TOEFL gibi sınavların muhtemel içeriği gibi amaçlanan bir alandan alfabetik sırayla kelime öğreten kitaplar vardır. Bir diğer stil, tematik yaklaşım ile konu bazlı kelime öğreten kitaplardır. Tematik sözlükleri de bu kategoriye dahil etmek mümkün.

Öğrencinin farklı soru tiplerinde pratiğini ve hızını arttırmayı hedefleyen soru bankaları: YDS test kitabı olarak konumlandırılan ve sınav denemesi tarzında olan kitaplar bu başlık altında incelenebilir. Ayrıca her bir kategori (kelime bilgisi, dilbilgisi, okuduğunu anlama, cümle tamamlama, diyalog, çeviri, vb) altındaki soruları ve detaylı anlatımlarını sunan kitaplar da vardır.

Her üç kitap tipinde de -farklı yoğunlukta olmakla birlikte- örnek sorular ve testler bulunur. Bu sayede sınava hazırlanma sürecinin kontrol edilmesi, kişinin verilen materyali ne denli içselleştirebildiği ölçülür, hatalar görülerek odaklanılması gereken konu ve soru tipleri belirlenebilir. Bu üç tip kitaba ek olarak YDS’ye yönelik sınav tekniği kitapları da bulunmaktadır. Bu çerçevede en iyi YDS kitapları, yüzeysel olarak tüm içeriğe değinmeye çalışanlardan çok, odaklı olarak eksik olduğunuz noktalarda sizi ilerletecek sistemi bulunan kitaplardır. İyi bir sınav performansı için, geliştirmeniz gereken alanları tespit edip buna uygun seçimler yapmanız önerilir.

En İyi YDS Test Kitapları

YDS hazırlığı için en çok alternatif bulunan kitap tipi, test kitaplarıdır. Özellikle sınava yakın dönemde faydalanılan bu kitaplar arasından seçim yapmak, adaylar için karmaşık bir süreç olabilmektedir. İyi test kitapları, soru tarzlarını görmeyi ve ÖSYM’nin belirlediği konuların her biri için soru çözmeyi mümkün kılar. Geçmiş sınavlarda çıkan sorular da pratik yapmak açısından değer taşır. Kaliteli örnekler çözmek, eksiklerin belirlenmesi ve giderilmesi için en doğru ve etkili yöntem olduğundan eğitimciler genelde, YDS Publishing kitapları gibi yabancı dil konusunda yayını çok olan yayınevlerinin kitaplarının tercih edilebileceğini ifade etmektedir.

YDT Kitapları

YKS sınavının 3. oturumu olan Yabancı Dil Testi (YDT) 5 farklı dil seçeneğiyle düzenlenmektedir. Bu diller; İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Arapça'dır. Sınava girecek olan öğrenciler hangi dili tercih ettiyse o dile yönelik belirlenen konu başlıkları ve soru tiplerine çalışmalarını sağlayacak, bilgilerini arttıracak YDT kitabı seçenekleri üzerinde durmaları önemlidir.

YÖKDİL Kitapları

YÖKDİL, Yükseköğretim Kurulu'nun ÖSYM ile ortaklaşa yaptığı yabancı dil seviye belirleme sınavıdır. Almanca, Fransızca, Arapça ve İngilizce dil yeterliliğini ölçer. 5 yıl geçerliliği bulunan sınav, lisansüstü eğitim başvurusunda, kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan başvurularda adayların dil yeterliliklerini belgelendirmek amacıyla düzenlenmektedir. Fen, Sağlık ve Sosyal alanlarından oluşan bu yabancı dil sınavında adayların, kendi alanlarına yönelik kelime bilgisi ölçülmekte, cümle ve paragraf soruları da genelde kendi alanları ile ilişkili olmaktadır. Ancak YÖKDİL’de her ne kadar alan bazlı sorular gelse de adayların dil bilgisinin ölçüldüğü sınav yapısı yine de YDS ile benzerdir. Yani YÖKDİL kitap denildiğinde terim çalışmaları bir yana, YÖKDİL hazırlık kitabı ve YDS hazırlık kitapları arasındaki ortak noktalar hayli fazladır.

YDS Kelime Kitapları

Yabancı dil becerisini belki de en iyi gösteren unsur, hem yazıda hem konuşmada doğru olarak kullanabildiğiniz kelimelerin sayısıdır. Akademik kelime dağarcığı içeren YDS gibi sınavlarda da elinizdeki en önemli silah, zengin sözcük bilginiz olacaktır. Dijital çağda basılı kitaplara eşlik eden çevrimiçi kurslar, ses ve video destekli eğitim materyalleri bulunan setler, tekdüzeliği ortadan kaldırarak kişinin öğrenme sürecini daha etkin kılıyor. Ayrıca öğrenme yetilerindeki bireysel farklılıklara da hitap eden bu sistemlerle, dil becerilerinin geliştirilmesinin çok daha kısa sürede ve uzun etkili yapılabildiği kanıtlanmış durumda. Kelime ezberi, özellikle zamana yayılan bir süreç olduğu için seçilecek kitapların yöntemi de önem kazanıyor.

Klasik anlayışlar olan alfabetik sıralama ve tematik sıralamanın birleştirildiği ve entegre bir çalışma sisteminin önerildiği Key for English: YDS Kelimeleri kitabında, sınav havuzunda bulunan ve sıklıkla sınavda çıkmış kelimeler seçilmiştir. Bunların Türkçe karşılıklarının yanı sıra eş ve zıt anlamlı kelimeleriyle birlikte öğreterek tek bir kavramdan birçok sözcük belletme yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntem, sınav hazırlık sürecinde kısa sürede çok sayıda kelime öğrenmeyi mümkün kılmaktadır. Bu YDS kelime kitabı içeriğindeki kelimelerin tek tek anlatıldığı video dersler de bu öğrenme sürecini tekdüzeliğe düşmekten kurtarıp en kısa sürede hedefinize ulaşmanızı sağlayacaktır. Kitabı satın alıp YDS kelime yolculuğunuza hemen başlayabilirsiniz.

q